SCREEN

Menu Style

Iașu

JásfalvaJásfalva egy eldugott falucska Székelyderzs és Székelydálya között, földes utcácskákkal, öreg házakkal és még öregebb lakóikkal. Gyönyörű környezetben fekszik, ahol az idő megállt.

Kányád községközponttól mindössze 500 méterre alakult ki ez a pici település a Szentegyház-patak völgyében, az északra eső Őr-hegy és a délen emelkedő Kőhát dombja közötti területen. Az okiratokban először 1566-ban szerepelt, az 1567-es regestrumban 6 kapuval, Jastfalva névalakban jegyezték, 1602-ben Jasdfalva a neve, 1956-ig adatai a községéhez voltak számítva.

"Az alig 20 házat számláló Jásfalva hagyományilag nevét onan vette, hogy régen a rabonbáni korban egy hires ijász nyerte e helyet jutalmul oly nyil lövésért, mely az ellenség vezérét terité le. Utódai alapiták e falut, mely előbb Ijászfalva, később Jásfalva lett. 1584-n Petki János kap itten jószágot."

Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A trianoni békeszerződés előtt Udvarhely vármegye Udvarhelyi járásához tartozott.

1614-ben 8 családfőt írtak össze. 1868-ban 117 volt a lakosság lélekszáma, 1992-ben 53-an éltek a faluban.